Otázky a odpovede

Kde zaregistrujem vinohrad?

Vinohrady v Banskobystrickom kraji registruje Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) Rimavská Sobota  979 01,Okružná 116, tel.: 047/56 215 43,  žiadosť nájdete na https://www.uksup.sk/download/ovv/ziadost.pdf, ostatné potrebné žiadosti, tlačivá a legislatívu z odboru vinohradníctva a vinárstva  nájdete na https://www.uksup.sk/index.php?n=22.

Je možné zaregistrovať hovädzí dobytok ktorý som nemal doteraz zaregistrovaný?

 

Staršiu kravu je možné ešte zaregistrovať, ale treba tak urobiť čo najskôr. V prvom rade je potrebné zaregistrovať podľa hore uvedeného postupu farmu, zviera očíslovať ušnými značkami a následne sa dostaviť na RVPS ( Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu). Inšpektor RVPS pre centrálnu evidenciu hospodárskych zvierat (CEHZ) pomôže chovateľovi vyplniť hlásenku pre CEHZ a hlásenku potvrdí. Súčasne chovateľ podpíše čestné prehlásenie, že zviera je z neregistrovaného chovu a jeho matka nie je známa. Tieto dve tlačivá sa zašlú do CEHZ a zviera bude zaregistrované.

Čo sa týka kontrol zdravia,systém je taký, že sa kontroluje novozaložená farma v roku registrácie a potom kontroly určuje RVPS tak, aby bola dodržaná frekvencia kontrol zdravia jeden krát za tri roky.

Som chovateľ králikov z Novej Bane a chcel by som králiky predávať na vývoz do Maďarska, aké podmienky musím splniť?

 

Pri vývoze králikov do členského štátu EÚ je nutná registrácia farmy na RVPS (Regionálna veterinárna a potravinová správa). Králiky sa zatiaľ v CEHZ (Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat) neregistrujú. Chovateľ (na základe zákona č. 39/2007) ohlási svoju činnosť a RVPS požiada (Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR) ŠVPS SR o pridelenie čísla chovu. Pri samotnom vývoze je nutné požiadať RVPS o sprievodný doklad pre králiky. Žiadosť sa podáva najmenej 48 hodín pred vývozom, písomne, e-mailom na:rvszho@svssr.sk, alebo osobne. V žiadosti musí byť uvedený  názov, sídlo a registračné číslo farmy dodávateľa aj odberateľa. Transport zvierat je možný len vozidlom schváleným na prepravu zvierat. Naše regionálne pracovisko RVPS Žiar nad Hronom pri oznámení činnosti chovateľovi ochotne všetko presne vysvetlí.

Som chovateľ z Novej Bane a chovám len dve ovce. Musím ich zaregistrovať ?

 

Povinnosť registrovať chov má bez ohľadu na počet chovaných zvierat každý. Ak zakladáte nový chov potrebujete vyplniť tlačivo „Registrácia chovu“, tlačivo nájdete na https://www.pssr.sk/cehz/images/RegFarm.pdf aj s návodom na vyplnenie, alebo Vám ho poskytnú regionálne strediská Plemenárskych Služieb SR, š.p.. S  vyplneným tlačivom zájdete na príslušnú  Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS), pre Vás je to RVPS v Žiari nad Hronom, ul.SNP, 612/120, 965 01 Žiar nad Hronom, kde Vám pracovník vyplní súradnice farmy a potvrdí tlačivo “Registrácia chovu“. Následne pošlete originál potvrdeného tlačiva „Registrácia chovu“ na adresu: Centrálna evidencia hospodárskych zvierat, Rosinská cesta 12, 010 08 Žilina. Poštou Vám bude doručené tlačivo “Register farmy“ s prideleným jedinečným registračným  číslom chovu. Na základe prideleného registračného čísla chovu si môžete objednať ušné značky, ktorými musia byť zvieratá označené.  Na prvú kontrolu zdravia zvierat sa nahlásite na príslušnú RVPS. Kontrola zdravia je pre majiteľa zvierat bezplatná.

Mám záujem o predaj z dvora. Som chovateľ hydiny a chcel by som predávať vajcia prostredníctvom miestnej maloobchodnej predajne. Aké podmienky musím splniť?

Ak zakladáte nový chov hydiny, zaregistrujete si farmu na základe  vyplneného tlačiva „Registrácia chovu“. Tlačivo, ktoré nájdete na https://www.pssr.sk/cehz/images/RegFarm.pdf Vám potvrdia  a súradnice vyplnia na príslušnej RVPS (podrobnejšie v hore uvedenej odpovedi). Na základe žiadosti o registráciu farmy (vzor nájdete https://www.svssr.sk/sk/pdf/zoznamy/RPPZP-P2.pdf) dostane tlačivo „Register farmy“, ktoré Vám potvrdí miestne príslušná RVPS, t.j. RVPS v Žiari nad Hronom. Následne môžete predávať  najviac 60 ks netriedených vajec priamo predaných  jednému konečnému spotrebiteľovi v mieste produkcie vajec alebo na miestnom trhovisku alebo trhovom mieste v priebehu jedného týždňa, alebo najviac 350 ks netriedených vajec celkovo dodaných Vami ako prvovýrobcom miestnym maloobchodným prevádzkárňam v priebehu jedného týždňa. Vajíčka sa skladujú pri teplote, ktorá nesmie byť nižšia ako +5°C a vyššia ako +18°C. Trvanlivosť predávaných alebo dodávaných vajec je najviac 28 dní od dátumu ich znášky. Vajcia musia byť dodané konečnému spotrebiteľovi najneskôr do 21 dní od dátumu ich znášky. Podrobnejšie informácie nájdete v Nariadení vlády Slovenskej Republiky  č. 352/2009, ktorým sa ustanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov živočíšneho pôvodu, mäsa z hydiny adomácich králikov, voľne žijúcej zveri a zveriny z nej

 https://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209173&FileName=zz2009-00352-.209173&Rocnik=2009&#xml=https://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=370&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=352/2009